Czech Heritage

discover the heart of Europe

Kultura

Praha vzpomíná: Výstava válečných plakátů a filmový festival zahajují události k 80. výročí druhé světové války.

Česká metropole si připomíná 80 let od konce druhé světové války promítáním filmů, koncerty a působivou (bezplatnou) výstavou válečných plakátů na Pražském hradě.

Od menších filmových festivalů po výstavy, přednášky a koncerty – Praha připravuje řadu akcí, které mají připomenout důležité výročí dne, kdy před 80 lety utichly tanky, děla a pušky napříč evropským kontinentem.

Historie na filmovém plátně

Nejvýraznější událostí je mini filmový festival Fragments of War: 80 Years On pořádaný Edison Filmhubem, který poběží od čtvrtka do neděle v útulném boutique kině na Jindřišské.

Festival nabídne zhruba deset filmů z celého světa – všechny přístupné i pro anglicky mluvící diváky – a nabídne pestré pohledy, ponaučení a interpretace globálního konfliktu. V hlavních rolích německého biografického dramatu From Hilde with Love se představí Liv Lisa Fries (známá z „Babylon Berlín“) a Johannes Hegemann. Film vypráví příběh páru zapojeného do protinacistického odboje.

Mezi další výrazné snímky patří:

  • Son of Saul – maďarský oscarový film z roku 2015, odehrávající se v Osvětimi.
  • Love It Was Not – příběh nepravděpodobné lásky mezi vězeňkyní z koncentračního tábora a vysoce postaveným důstojníkem SS.
  • Quisling – The Final Days – portrét posledních dní Vidkuna Quislinga, vůdce norské kolaborantské vlády.
  • Persian Lessons – příběh belgického mladíka, který má učit důstojníka koncentračního tábora perštinu, přestože jazyk vůbec neovládá.

Součástí programu je i několik dokumentů – například britský film o legendárním stíhacím letounu Spitfire, Spirit of 45 Kena Loache o poválečné Británii, a The Meaning of Hitler, ve kterém historici a lovci nacistů rozebírají, co nám může minulost říct o současnosti.

Závěrem festivalu bude animovaný film Where is Anne Frank (2021) izraelského režiséra Ariho Folmana, který ztvárňuje Kitty – imaginární přítelkyni, jíž Anne Franková adresovala svůj slavný deník – a představuje ji v dnešním Amsterdamu.